Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

На балансі підприємства декілька артезіанських свердловин, кожна з яких поставлена на облік. На разі розглядається питання щодо тампонажу однієї свердловини, яка понад 10 років не використовується і не розглядається як резервна. На підприємстві наявні дозволи на спеціальне водокористування та користування надрами. Яка процедура тампонажу свердловин? З чого правильно почати? Які документи необхідно розробити/отримати?

На запитання відповідає
Фочук Борис Олександрович,
державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища

Аналізуючи актуальний стан законодавчої бази України, я не знайшов документу, який б визначав такий порядок.

Проте, відповідно до розділу VI Наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Правил охорони підземних вод» від 11.05.2023 № 325 ліквідація чи тампонаж всіх свердловин на воду, не придатних для експлуатації, здійснюється відповідно до вимог законодавства.

Ліквідацію свердловин проводять з дотриманням ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проєктування», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.04.2013 № 133.

Також слід звернути увагу на:

  1. Інструкцію по проєктуванню і виконанню ліквідаційного тампонажу розвідувальних, гідрогеологічних і експлуатаційних водозабірних свердловин, що виконали своє призначення (РСН 324-82).
  2. ДБН А.2.1-1-2008 «Інженерні вишукування для будівництва», де є посиланням на вищезазначену інструкцію.
  3. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ліцензування діяльності з буріння та використання свердловин для добування підземних вод, який розроблений у зв’язку з необхідністю запровадження нового виду ліцензійної діяльності з буріння свердловин для добування підземних вод та їх ліквідації та/або тампонування, забезпечення підвищення якості робіт з проведення буріння свердловин для добування підземних вод. Прийняття законопроєкту забезпечить створення умов для унеможливлення незаконної діяльності з буріння артезіанських свердловин та їх ліквідацію та/або тампонування, та незабезпечення ліквідаційного санітарно-технічного тампонажу свердловин для добування підземних вод після припинення їх експлуатації. Станом на зараз перебуває на опрацюванні у комітеті.

Коментар експерта

Зважаючи на вищевикладене рекомендую, у першу чергу:

  • звернутися до Міністерства захисту довкілля щодо надання роз'яснень з даного питання про наявність даного порядку та або Держгеонадр;
  • до вишикувально-проєктних підприємств, установ не залежно від організаційно-правової форми, що здійснюються гідрогеологічні роботи.