На балансі підприємства декілька артезіанських свердловин, кожна з яких поставлена на облік. На разі розглядається питання щодо тампонажу однієї свердловини, яка понад 10 років не використовується і не розглядається як резервна. На підприємстві наявні дозволи на спеціальне водокористування та користування надрами. Яка процедура тампонажу свердловин? З чого правильно почати? Які документи необхідно розробити/отримати?

Аналізуючи актуальний стан законодавчої бази України, я не знайшов документу, який б визначав такий порядок.
Проте, відповідно до розділу VI Наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Правил охорони підземних вод» від 11.05.2023 № 325 ліквідація чи тампонаж всіх свердловин на воду, не придатних для експлуатації, здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Ліквідацію свердловин проводять з дотриманням ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проєктування», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.04.2013 № 133.
Також слід звернути увагу на:
- Інструкцію по проєктуванню і виконанню ліквідаційного тампонажу розвідувальних, гідрогеологічних і експлуатаційних водозабірних свердловин, що виконали своє призначення (РСН 324-82).
- ДБН А.2.1-1-2008 «Інженерні вишукування для будівництва», де є посиланням на вищезазначену інструкцію.
- Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ліцензування діяльності з буріння та використання свердловин для добування підземних вод, який розроблений у зв’язку з необхідністю запровадження нового виду ліцензійної діяльності з буріння свердловин для добування підземних вод та їх ліквідації та/або тампонування, забезпечення підвищення якості робіт з проведення буріння свердловин для добування підземних вод. Прийняття законопроєкту забезпечить створення умов для унеможливлення незаконної діяльності з буріння артезіанських свердловин та їх ліквідацію та/або тампонування, та незабезпечення ліквідаційного санітарно-технічного тампонажу свердловин для добування підземних вод після припинення їх експлуатації. Станом на зараз перебуває на опрацюванні у комітеті.
Коментар експерта
Зважаючи на вищевикладене рекомендую, у першу чергу:
- звернутися до Міністерства захисту довкілля щодо надання роз'яснень з даного питання про наявність даного порядку та або Держгеонадр;
- до вишикувально-проєктних підприємств, установ не залежно від організаційно-правової форми, що здійснюються гідрогеологічні роботи.