Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Як повинен бути організований процес поводження з ремонтними відходами, починаючи з контейнерів у житлових будинках? Як бути в ситуації, коли компанія-перевізник по місту привозить на захоронення на полігон ТПВ ремонтні відходи, в той час як договір з полігоном заключений лише на захоронення твердих побутових відходів? Чи правомірні дії перевізника при зборі ремонтних (будівельних) відходів? Чи можна законно відмовити компанії-перевізнику в прийнятті до захоронення таких відходів?

На запитання відповідає
Ткачова Олена Володимирівна,
завідувач сектору систем управління відходами Науково-дослідної установи «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» (УКРНДІЕП)

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про відходи» до побутових відходів відносяться: відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

Коментар експерта

Таким чином, ремонтні відходи належать до побутових відходів і можуть вивозитися на полігон за договором на вивіз та захоронення твердих побутових відходів. Компанія-перевізник не може відмовити на вивіз ремонтних відходів за договором на вивезення ТПВ. Якщо таке відбувається, Ви маєте право вимагати письмового пояснення, на підставі яких нормативно-правових документів компанія-перевізник відмовляється від виконання своїх обов’язків за договором.

Постановою Кабінету Міністрів України «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» від 16.11.2011 № 1173 передбачено, що визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів здійснюється на підставі конкурсу, який підготовляється та проводиться виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою держадміністрацією. Тому підприємство може звернутися з відповідною заявою до місцевого органа самоврядування, який визначив цю компанію-перевізника виконавцем надання послуг з вивезення побутових відходів на визначеній території.

Вимоги щодо поводження з побутовими відходами регламентуються ст. 35-1 Закону України «Про відходи». На виконання вимог цієї статті ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435 затверджені Правила експлуатації полігонів побутових відходів.

Цитата

Згідно з підпунктом 1.4 цих Правил:

«...на полігони побутових відходів дозволяється приймати побутові відходи (окрім рідких побутових відходів та небезпечних відходів  у складі побутових відходів) з житлових  будинків, адміністративних і громадських установ та організацій, підприємств торгівлі та громадського харчування, закладів культури і мистецтва, навчальних та лікувально-профілактичних закладів та інших  підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, вуличний та садово-парковий змет і листя, а також подрібнені будівельні  відходи і промислові  відходи  III та IV класів небезпеки відповідно до санітарних правил  та  норм, шлак і золу від сміттєспалювальних заводів».

Організація збирання ремонтних відходів повинна відбуватися згідно з Методичними рекомендаціями з організації збирання, перевезення, перероблення та утилізації побутових відходів, затвердженими наказом Міністерства з питання житлово-комунального господарства України від 07.06.2010 № 176, а саме:

2.1.1. У населених  пунктах  збирання  твердих,  ремонтних  і великогабаритних    відходів    рекомендується    здійснювати   за контейнерною та безконтейнерною схемами.

2.1.2. За   контейнерною  схемою  тверді,  великогабаритні  і ремонтні відходи збирають окремо у  контейнери  різної  місткості, розміщені на контейнерному майданчику.

Контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне  покриття, з  обов'язковим  облаштуванням  його навісом та сітчастою огорожею для обмеження доступу тварин до  цих  об'єктів  та  за  можливості огородженим зеленими насадженнями.

Майданчики для  контейнерів   на   коліщатах   рекомендується обладнувати пандусом   від   проїзної  частини  та  огородженням (бордюром) висотою  710  см,  що  унеможливлює   скочування контейнерів убік.

2.1.5. Для   збирання  твердих,  великогабаритних,  ремонтних відходів, а також   окремих   компонентів   твердих   відходів рекомендується  застосовувати   типові  заводського  виготовлення металеві   або   пластмасові   контейнери,   які   дозволені   для використання   в   Україні.  Доцільно  використовувати  контейнери обладнані кришками  та  з  пристроєм  для  відкривання  кришки  за допомогою  ніг.  Вимоги  до  розміщення контейнерів,  контейнерних майданчиків та їх розмірів регламентуються санітарними правилами і нормами.

2.1.8. Великогабаритні та ремонтні відходи у складі ПВ мають збиратися окремо від інших видів ПВ.

Великогабаритні та ремонтні відходи  за  контейнерною  схемою рекомендується збирати   у   контейнери  місткості  вище  2  куб.м (далі бункери-накопичувачі), які можуть бути встановлені не тільки на контейнерних майданчиках,  а й у спеціально відведених місцях, доступних для під'їзду спеціального автотранспорту.

2.1.9. На контейнери для збирання твердих, великогабаритних, ремонтних, небезпечних відходів та окремих компонентів твердих відходів рекомендується наносити інформацію способом, що забезпечує її наочність,  механічну стійкість, стійкість до різних погодних умов, про:

  • назву організації,  у власності якої знаходиться контейнер, у лівому верхньому куті фронтальної стінки контейнера;
  • вид ПВ в середині на фронтальній стінці контейнера:
    • на контейнері   для   збирання  великогабаритних  відходів  «Великогабаритні відходи» (у два рядки);
    • на контейнері  для  збирання  ремонтних  відходів «Ремонтні відходи» (у два рядки).


Напис доцільно виконувати  за  допомогою  трафарету  великими літерами,  колір  яких  є  контрастним до кольору контейнера.  Для контейнерів ємністю  до  0,75  куб.м  рекомендується  висота  букв тексту    50  мм,  ширина    30  мм,  товщина ліній букв 5 мм. Рекомендований інтервал  між  буквами    10  мм,   інтервал   між словами 12  мм,  між строками 14 мм.  Рекомендована кількість букв у строчці 11.  Для  контейнерів  більшої  ємності  доцільно збільшити  розмір  букв  тексту  за  умови  збереження  пропорцій. Нанесення написів рекомендується проводити не допускаючи розмазувань та патьоків фарби.

Доцільно наносити на контейнери іншу інформацію та зображення, що уточнюють види ПВ, які збираються.

2.1.10. Рекомендований колір контейнерів:

  • помаранчевий для збирання великогабаритних відходів;
  • білий для збирання ремонтних відходів.


Стінки і кришки металевих контейнерів для збирання ПВ  та  їх компонентів рекомендується фарбувати стійкими барвниками. Фарбування контейнерів рекомендується виконувати не рідше  двох разів на рік навесні і восени.

2.1.13. З  метою забезпечення санітарного  та  епідемічного благополуччя  рекомендується  не  допускати попадання відходів тваринного і рослинного походження у контейнери  для збирання побутових відходів, особливо у районах індивідуального житлового будівництва.  

2.1.14. Для визначення необхідної кількості  контейнерів  для збирання  твердих,  великогабаритних  та  ремонтних  відходів слід виходити з чисельності населення,  що  користується  контейнерами, норм  надання  послуг  з  вивезення  побутових відходів,  графіків роботи  транспортних  засобів.  Сумарний  об'єм  контейнерів   для збирання  твердих  побутових  відходів  має перевищувати фактичний об'єм утворення твердих побутових відходів на 25 відсотків.

2.1.15. Безконтейнерна схема рекомендується для  застосування у  районах  індивідуального житлового будівництва,  де  обмежена можливість проїзду спеціально обладнаних транспортних засобів,  їх маневрування.

Збирання твердих відходів за безконтейнерною схемою рекомендується здійснювати такими способами:

  • власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі одноквартирних житлових будинків, земельних ділянок виносять тверді відходи у власних сміттєзбірниках у певну  годину  доби  та самостійно  завантажують  їх безпосередньо у спеціально обладнаний транспортний засіб;
  • власники або  наймачі,  користувачі, у тому  числі орендарі одноквартирних житлових будинків, земельних ділянок збирають тверді відходи у пластикові (полімерні) пакети (мішки) об'ємом від 120 л до 150  л,  які  виносять  і  встановлюють  або  біля  свого будинку,  або  на спеціально відведеному (можливо контейнерному) майданчику,  персонал спеціально обладнаного транспортного  засобу самостійно  завантажує  ці  пакети (мішки) у спеціально обладнаний транспортний засіб.


2.1.16. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі одноквартирних житлових будинків, земельних ділянок можуть купувати пластикові пакети (мішки) для збирання ПВ самостійно через торгівельну мережу або придбати їх у виконавця послуг з вивезення побутових відходів.

У разі, якщо умовами договору  визначено,  що  власники  або наймачі,   користувачі, у тому числі орендарі одноквартирних житлових будинків, земельних ділянок  збирають  побутові  відходи виключно  у  пластикові  пакети (мішки),  які придбані у виконавця послуг з вивезення побутових відходів, то:

  • на пакет (мішок) наносяться логотип та  реквізити цього виконавця послуг з вивезення побутових відходів;
  • виконавець послуг з вивезення побутових  відходів  може відмовитися  завантажувати у спеціально обладнані транспортні засоби пакети (мішки),  на  яких  відсутній його логотип та реквізити.


Для збирання твердих відходів рекомендується використовувати пластикові пакети (мішки), виготовлені з поліетилену підвищеної міцності та споряджені одноразовим замком зав'язкою, що виключає повторне розкриття пакета.

Пластикові пакети (мішки) з твердими відходами обов'язково треба зав'язувати.

Ремонтні відходи, за можливості, рекомендується пакувати у спеціальні поліетиленові пакети (мішки) з метою унеможливлення виділення пилу.