Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім
22.05.2024
Користування системами централізованого водопостачання та водовідведення
Тимошенко Марина Євгенівна,
екологічний аудитор, інженер з охорони навколишнього середовища промислового підприємства, консультант з питань охорони довкілля

Ефективне використання водних ресурсів передбачає централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, які регламентуються відповідними правилами.

Порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які були затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 № 190 (далі – Правила № 190).

Правила № 190 поширюються і на споживачів, і на виконавців послуг з централізованих водопостачання та водовідведення, відносини між якими ґрунтуються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»«Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Насамперед розглянемо алгоритм дій із підключення до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення.

Крок 1. Одержання технічних умов

Визначення терміна

Технічні умови на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (далі — ТУ) — комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об’єкта будівництва, реконструкції та заходів для забезпечення гідравлічних параметрів стабільної роботи систем централізованого питного водопостачання (з урахуванням забезпечення потреб пожежогасіння) та/або централізованого водовідведення.

Період виконання: до підключення.

Для одержання ТУ споживач подає виконавцю послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення (далі – виконавець) такі документи:

  • заяву;
  • опитувальний лист встановленої форми;
  • ситуаційний план із визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території у масштабі 1:500 із зазначенням підземних інженерних комунікацій (за необхідності);
  • копії документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою;
  • викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив’язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується;
  • копію дозволу на спеціальне водокористування та копію спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов’язку щодо їх отримання);
  • розрахунок витрат водоспоживання і водовідведення об’єкта згідно з чинними нормами, завірений підписами керівника проєктної організації та замовника;
  • у разі наміру замовника приєднатися до водопровідної мережі та/або мережі водовідведення, які не належать виконавцю послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення, додатково надається погодження (згода) власника цих мереж.

Важливо

Передумовою для приєднання об’єктів до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення  є визначена виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення технічна можливість доступу споживачів до відповідних послуг на основі оцінки впливу, підключення об’єкта за умови дотримання належного рівня надання послуг з урахуванням наявності мереж, їх пропускної здатності, параметрів тиску, спроможності очисних споруд.

За відсутності технічної можливості виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення відмовляє у приєднанні.

За наявності технічної можливості для приєднання об’єкта споживача до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення видає ТУ.

Крок 2. Надання ТУ

Строк виконання: 10 робочих днів з дня реєстрації заяви.

Нижче зазначено, яку інформацію повинні включати ТУ.

Зміст технічних умов:

  • місце та спосіб підключення до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;
  • обсяг та тиск води, режим водопостачання;
  • обсяги, вид та показники якості стічних вод, що скидаються;
  • рекомендовані матеріали труб і перелік арматури й обладнання на них, глибина залягання трубопроводів;
  • місце встановлення приладів обліку води, їх діаметр, тип, параметри, вимоги до встановлення;
  • умови для влаштування проміжного резервуара, насосів – підвищувачів тиску, регуляторів тиску та обмежувачів;
  • графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж, місця приєднання до них об’єкта, місце розмежування балансової належності;
  • термін дії ТУ.

 

Строк дії  ТУ складає три роки з дня їх надання.

Важливо

У ТУ встановлюють певний граничний обсяг питної води, яка споживатиметься та скидатиметься (стічної). Якщо є потреба збільшити ліміт такої води, необхідно розробити нові ТУ.

Крок 3. Розроблення та погодження проєктно-технічної документації на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення

Проєктно-технічну документацію розробляють на підставі виданих виконавцем технічних умов згідно з державними будівельними нормами та іншими нормативно-правовими актами. Проєкт на приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення подають виконавцю для узгодження у двох примірниках. Після узгодження проєкту на приєднання перший примірник залишається у виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення, а другий — повертається замовнику/споживачу.

Строк виконання: 15 робочих днів з дня її отримання виконавцем послуги.

У разі відхилень проєктно-технічної документації від ТУ та відповідних нормативних документів виконавець протягом 15 робочих днів з дня отримання проєкту на приєднання має:

  • або надати споживачу лист із зауваженнями та рекомендаціями щодо її доопрацювання;
  • або погодити проєктно-технічну документацію із зауваженнями.

Коментар експерта

Якщо споживач у 30-денний строк з дати отримання ним листа із зауваженнями та рекомендаціями не надав виконавцю доопрацьованої проєктно-технічної документації, це є підставою для відмови у приєднанні.

Крок 4. Будівельні роботи та підключення

Строк виконання: згідно з умовами договору.

По завершенню будівельних робіт з влаштування водопровідного вводу та водопровідних пристроїв необхідно здійснити їх прочищення, промивання, випробування, дезінфекцію та повторне промивання.

Визначення терміна

Водопровідний ввід – це трубопровід від мережі виконавця комунальної послуги до зовнішньої стіни будинку або межі території об’єкта. У місці приєднання водопровідного вводу передбачено колодязь, патрубок і запірну арматуру.

Підключення збудованої водопровідної мережі до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення виконує виконавець на платній основі за окремим договором та за умови укладення договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

 

Крок 5. Введення в експлуатацію

Строк виконання: згідно з умовами договору.

Після закінчення робіт з підключення до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення складається акт щодо їх технічної готовності.

Акт підписують замовник, представник виконавця, інші зацікавлені сторони в установленому законодавством порядку.

Акт складають у 2 екземплярах:

  • перший примірник разом з виконавчою документацією передається виконавцю комунальної послуги на зберігання;
  • другий – надається замовнику.

 

Крок 6. Облаштування вузлів комерційного обліку

Період виконання: після приєднання.

Споживачі, які приєднані або мають намір приєднатися до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, зобов’язані забезпечити наявність засобів вимірювальної техніки (вузлів комерційного обліку).

Вузли комерційного обліку повинні відповідати вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.20214 № 1314-VІІ та інших нормативно-правових актів, які стосуються засобів вимірювальної техніки.

Оснащення об’єктів споживачів вузлами комерційного обліку здійснюється відповідно до Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 № 206.

Важливо

Вузол комерційного обліку води, так само як і запірну арматуру, обов’язково встановлюють на кожному водопровідному вводі.

У виключних випадках (сезонне споживання, недоцільність встановлення), за погодженням з виконавцем послуги, обсяги води за розрахунковий період визначаються за нормативами питного водопостачання, затвердженими органом місцевого самоврядування в установленому порядку, за кількістю календарних днів, протягом яких проводилося водопостачання цих споживачів.

Споживачі, що мають власні водозабори і скидають стічні води до систем централізованого водовідведення, зобов’язані встановити комерційний прилад обліку стічних вод у місці приєднання мереж водовідведення споживача до мережі водовідведення виконавця послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та надавати щомісячні дані щодо об’єму та показників якості стічних вод відповідно до умов договору.

Якщо питна вода входить до складу продукції споживача і не потрапляє до систем централізованого водовідведення, обсяг скинутих стічних вод визначається як різниця між обсягом води, отриманої споживачем з усіх видів джерел, кожне з яких обладнане вузлом обліку, та обсягом води, що увійшла до складу продукції. Споживач надає відповідні розрахунки виконавцю послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення.

Виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування зі споживачем.

Споживач обслуговує та експлуатує власні мережі водопостачання та водовідведення. Водночас споживач може укладати договір з виконавцем на обслуговування власних мереж.

 

Крок 7. Облаштування зони санітарної охорони

Період виконання: після приєднання.

Установлення зон санітарної охорони, їх меж та поясів особливого режиму, впливу потенційних джерел, забруднювачів, санітарну охорону та визначення об’єктів, обмеження господарської та іншої діяльності на цих територіях здійснюють відповідно до Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» від 10.01.2002 № 2918-ІІІ.

Довідка

Виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачі зобов’язані забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, які перебувають у них на балансі (трубопроводи, споруди, засоби обліку, люки, колодязі, гідранти), не допускати їх пошкодження, затоплення й розморожування, очищати від льоду та снігу ляди колодязів, стежити за цілісністю встановлених пломб, забезпечувати відведення поверхневих вод від колодязів.

На споживача систем централізованого питного водопостачання та водовідведення покладаються визначені в Правилах № 190 обов’язки:

  • виконання ТУ та підключення об’єктів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення згідно з Правилами № 190;
  • експлуатування, ремонт та усунення аварійних ситуацій на об’єктах/мережах водопостачання та водовідведення, які йому належать (перебувають у користуванні), власними силами або із залученням інших суб’єктів господарювання;
  • надання інформації виконавцю щодо проведення ремонтних робіт, які можуть вплинути на стан централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення;
  • забезпечення доступу працівників виконавця для здійснення ремонтних та аварійних робіт на об’єктах/мережах підприємства, яке розташоване на території споживача;
  • забезпечення доступу представників виконавця для обстеження стану та виконання умов водопостачання та водовідведення споживача, пломбування та зняття показів вузлів/засобів обліку;
  • зберігання та забезпечення цілісності вузлів / засобів обліку, пломб та індикаторів впливу магнітного поля;
  • невтручання у роботу вузлів / засобів обліку;
  • дотримання обсягів, складу та якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, умов договору та вимог нормативних документів у сфері водовідведення стічних вод.

 

Самовільне приєднання до систем

Заборонено

Не допускається будь-яке самовільне приєднання об’єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або мереж споживачів).

Як самовільне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення розцінюються такі дії:

  • приєднання до водорозбірної колонки за відсутності ТУ;
  • приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене за відсутності ТУ;
  • приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем технічних умов;
  • приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, виконане без участі представників виконавця або із порушенням вимог та порядку приєднання;
  • користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення без укладання із виконавцем договору про надання таких послуг;
  • самостійне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;
  • відсутність або невідповідність нормам розміщення споживачем засобів комерційного обліку води;
  • зафіксовані виконавцем факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води;
  • використання води для господарських потреб із самостійних протипожежних систем, що живляться від спільних мереж;
  • недопущення виконавця для встановлення чи опломбування вузла комерційного обліку чи його елементів, проведення обстеження мереж водопостачання та водовідведення споживача та їх обладнання, зняття показників засобу обліку, або ж перешкоджання переліченим дія.


У разі виявлення самовільного приєднання та/або самостійного користування системою централізованого водопостачання / централізованого водовідведення представники виконавця складають відповідний акт.

Важливо

Споживачів, у яких виявлено зазначені порушення, відключають від системи централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення. Такі споживачі мають сплатити витрати на від’єднання/приєднання та оплатити самовільно витрачену воду.

Розрахунок витрат води здійснює виконавець, беручи до уваги пропускну спроможність водопровідного вводу за швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дію її повним перерізом, а також тривалість подачі води – цілодобову або за графіком.

Розрахунковий період у разі самовільного приєднання встановлюється з дня початку такого приєднання. Якщо дату початку самовільного приєднання виявити неможливо, стягнення нараховують за період 30 діб.