Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Підприємство використовує деревообробний станок, у процесі роботи якого утворюється деревна тирса в невеликій кількості. Яким чином можна використати цю тирсу на підприємстві, щоб вона не вважалася відходом, побічним продуктом чи залишком виробництва? Чи допустимо використовувати тирсу для спалювання в твердопаливному котлі або для мульчування газону?

На запитання відповідає
Чала Валентина Леонідівна,
начальник відділу охорони праці і екології промислового підприємства

Щоб зрозуміти це питання, звертаю Вашу увагу на основне визначення терміна «відходи» згідно із Законом України «Про управління відходами» (далі — Закон):

Визначення терміна

Відходи — це будь-які речовини, матеріали чи предмети, від яких їхній власник позбавляється, має намір або зобов’язаний позбутися.

Таким чином, деревна тирса потрапляє під це визначення, оскільки ви маєте намір від неї позбутися. Крім того, відповідно до Закону, Ви є утворювачем відходів:

Визначення терміна

Утворювач відходів — це фізична чи юридична особа, у результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб’єкти управління відходами, які здійснюють сортування, змішування чи інші операції, що змінюють характеристики або склад відходів.

Відповідно до п. 2 ст. 16 Закону, утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.

Коментар експерта

Отже, згідно з новим законодавством у сфері управління відходами, існує лише два способи поводження з відходами.

Відповідно до п. 3 Порядку реалізації експериментального проекту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2024 № 1003 суб’єкти господарювання, в процесі основної діяльності яких утворюються відходи деревини, що не є небезпечними, та використовуються надалі з метою отримання теплової енергії для задоволення власних потреб за наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів за Спрощеною процедурою. Для цього необхідно зареєструватися в інформаційній системі управління відходами «Екосистема» та вибрати відповідну послугу.