Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

До якого коду згідно з Національним переліком відходів можна віднести стічні води з суден?

На запитання відповідає
Самолова Яна Олексіївна,
інженер хімік-еколог

Стічні води з суден регулюються Державними санітарними правилами та нормами скидання стічних, нафтоутримуючих, баластних вод і сміття з суден у водойми (ДСанПіН 199-97), затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09.07.1997 № 199 (далі – Правила).

Метою цих Правил є запобігання забрудненню водних об'єктів, стічними господарсько-побутовими і нафтовмісними водами та покидьками з суден, передбачаючи їх обладнання устаткуванням відповідного призначення під час проектування і будівництва, а також додержання умов скидання зазначених забруднювачів у водоймища в процесі експлуатації суден.

Визначення терміна

Правила визначають такі терміни:

  • господарсько-побутові  стічні  води  — стічні води від санітарно-гігієнічних   приміщень,  умивальників,  душових,  бань, ванн, приміщень харчоблоку тощо;
  • господарсько-фекальні стічні води — стічні води та інші відходи від усіх туалетів,  пісуарів,  унітазів, а також шпігатів, розташованих в громадських вбиральнях,  стічні води  від  раковин, ванн,  душових і шпігатів,  що знаходяться у приміщеннях медичного призначення;  стічні води із приміщень,  де  утримуються  тварини; інші стічні води, якщо вони змішані в водами, переліченими вище;
  • знезаражені стічні  води стічні води, оброблені з метою знищення     патогенних     та    санітарно-показникових мікроорганізмів;
  • знешкоджені стічні  води  — стічні води,  оброблені з метою видалення з них шкідливих та радіоактивних речовин;
  • стічні води — води, що відводяться з суден після їх використання у побутовій та виробничій діяльності людей.

Щодо стічних вод із суден, Правила передбачають:

  1. На  кожному  судні,  з  кількістю  екіпажу і пасажирів понад 10 осіб,  обладнують   систему   господарсько-фекальних стічних вод,  з місткостями для їх збирання,  устаткуванням для їх очищення та знезараження і пристроями для відведення  стічних  вод на берегові об'єкти, або інше судно.
  2. Для побутового сміття, виробничних і харчових відходів і  покидьків  на  суднах  повинні  бути  передбачені  умови для їх збирання,  зберігання  або  переробки  (подрібнення,  пересування, спалювання).Сухе сміття і харчові покидьки повинні зберігатися окремо.
  3. Скидання  господарсько-побутових  стічних  вод, що не змішані   з   фекальними   водами,  Міжнародними  і  національними правилами   України   в   межах   територіальних   вод   моря   не забороняється.
  4. Кожне судно з кількістю екіпажу та пасажирів понад 10 чоловік  для  одержання  дозволу на відведення стічних вод повинне мати  Міжнародне  свідоцтво  про  запобігання забрудненню стічними водами,   складене   офіційною   мовою   держави,  що  його  видає (англійською  або  французькою  мовами    для  суден закордонного плавання), за відповідною формою (Додаток 1).
  5. Скидання змільчених і знезаражених стічних вод дозволено на відстані понад 4 морських миль від найближчого берега, а незмільчених – на відстані понад 12 морських миль.

Важливо

Якщо стічні води змішані з відходами або іншими забрудненими водами, відведення яких підпадає під інші вимоги, то застосовуються суворіші вимоги.

4.1.3. Стічні води, які пройшли очищення та знезараження на станціях   ОЗСВ,   перед  скиданням  за  борт  повинні  мати  такі показники:

  • БСК5 (біологічне споживання кисню за 5 діб)  50 мг/л;     
  • кількість змулених речовин50 мг/л;    
  • колі-індекс 1000;
  • залишковий хлор (при обробці хлором) 5 мг/л.

 

Для запобігання скиданню сміття в заборонених зонах на судні сміття повинно накопичуватися в контейнери, мішки або вбудовані місткості, а також у спеціальні контейнери з підпресуванням, попереднім подрібненням або брикетуванням при високому тиску й температурі, з одночасним знезараженням.

Коментар експерта

Отже, стічні води з суден не є відходами, а тому не мають коду згідно з Національним переліком відходів.