На підприємстві по периметру огорожі ростуть дерева. Під час погіршення погодних умов гілки ламають металопрофіль. Чи є можливим кронування дерев? На скільки відсотків це можливо здійснити? Чи необхідне документальне оформлення цієї процедури?

Зелені насадження є елементом об’єктів благоустрою населеного пункту, а тому порядок їхнього утримання регулюється Законом України «Про благоустрій населених пунктів» (далі – Закону). Згідно ч. 1 статті 24 Закону, підприємства, установи, організації забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи праві користування відповідно до Закону. Відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом (до досягнення кореневою шийкою дерева товщини 5 см) в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
П. 2 ч. 1 статті 16 Закону забороняє самовільно пошкоджувати (обрізати) або знищувати дерева, кущі тощо.
Знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об’єктів озеленення в населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об’єктами озеленення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 170 до 510 грн і на посадових осіб або фізичних осіб – підприємців — від 510 грн до 850 грн (ст. 153 Кодекс України про адміністративні правопорушення).
Відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:
- на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об'єктів;
- на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;
- на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій;
- на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;
- на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.
Питання видалення (обрізки) дерев регламентоване Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 (далі – Порядок).
Видалення (обрізка) зелених насаджень здійснюється у разі:
- виконання підготовчих і будівельних робіт на об’єктах відповідно до статей 35 – 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
- знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
- ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
- відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
- проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
- досягнення деревом вікової межі;
- провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
- ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
Видалення (обрізка) зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі — компетентний орган) на підставі ордера, проте є винятки, коли ордер не потрібний.
Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення (обрізку) зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі — заявник).
Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі — комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органа, територіального органа Держекоінспекції, а у разі потреби — балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.
Комісія у п’ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню/обрізці (далі – акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном.
У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з’ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті.
Кожному члену комісії надається один примірник акту. У разі відсутності представника територіального органу Держекоінспекції у складі комісії один примірник акту у триденний строк надсилається до територіального органу Держекоінспекції.
Голова комісії готує в п’ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення/обрізку зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню/обрізці і залишаються на земельній ділянці.
Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Відповідно до пп. 7 – 8 Порядку, видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою або у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб ордер не потрібний, проте потрібний Акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню/обрізці (далі – Акт).
Процедура вимагає наступного документального оформлення:
- звернутися із заявою до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про намір здійснити обрізку дерев, до заяви додати схему розташування дерев, що потребують обрізки (або ж вказати обстеження усіх зелених насаджень підприємства);
- після отримання заяви і утворення комісії, до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби – балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, видається Акт;
- компетентний орган приймає рішення про обрізку зелених насаджень;
- на основі Акту балансоутримувач земельної ділянки здійснює обрізку дерев (самостійно або залучивши спеціалізовану організацію).