Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Як правильно вести Журнал реєстрації інструктажів з охорони навколишнього середовища? Чи є нормативний документ? Як правильно заповнювати вступний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий інструктажі? Які програми повинні бути, однакові чи різні?

На запитання відповідає
Шупрова Ольга Миколаївна,
консультант у сфері природоохоронного законодавства

На сьогодні відсутні нормативні вимоги на рівні законодавства щодо форми та змісту журналу реєстрації інструктажів з охорони навколишнього природного середовища.

При цьому, відповідно до частини а) ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» основним принципом охорони навколишнього природного середовища, у тому числі є «пріоритетність вимог екологічної безпеки, з чого випливають основні обов’язки суб’єктів господарювання при здійсненні ними відповідної діяльності – не завдавати шкоди навколишньому середовищу; не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об’єднань, інших суб’єктів господарювання, установ, організацій та органів місцевого самоврядування і держави».

Важливо

У разі недотримання у своїй господарській діяльності вимог екологічної безпеки, завданні шкоди навколишньому середовищу, фізична особа - підприємець чи будь-яка юридична особа або її посадові особи несуть цивільну, адміністративну, а в деяких випадках і кримінальну відповідальність. 

Тому, суб’єкти господарювання повинні бути зацікавлені в організації роботи з дотримання екологічної безпеки під час здійснення ними своєї господарської та іншої діяльності, що забезпечується у тому числі через проведення інструктажів з охорони навколишнього природного середовища, виконання програм проведення інструктажів з охорони навколишнього середовища, що відіграє суттєву роль в попередженні порушень природоохоронного законодавства.

Забезпечення виконання цілей та функцій підприємства, у тому числі й організацію та виконання зазначених інструктажів на підприємстві, здійснюються за допомогою управлінської діяльності, яка в свою чергу передбачає видання відповідних організаційно-розпорядчих (регламентованих) документів, які складаються (затверджуються) суб’єктом господарювання самостійно.

Коментар експерта

Наприклад, наказів (розпоряджень): про проведення інструктажів з охорони навколишнього середовища та затвердження форми журналу реєстрації інструктажів; про призначення відповідальних за проведення інструктажу; програми проведення інструктажів з охорони навколишнього середовища.

Як правило, за аналогією використовується Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затверджене наказом Держаного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 231/10511 (далі – Типове положення)

Коментар експерта

У разі, якщо підприємство працює в системі міжнародних стандартів управління навколишнім середовищем (ISO 14000), то зазначені стандарти вимагають, щоб визначена керівництвом екологічна політика організації була задокументована, запроваджена та підтримувана (впровадження системи екологічного управління в міжнародному бізнесі вважають ознакою соціальної відповідальності підприємства, цивілізаційним фактором і ознакою сталого розвитку, тобто підприємство є надійним і прогнозованим, оскільки має можливість вкладати кошти не лише суто в виробництво).

Зміст журналу реєстрації проведення згаданих інструктажів повинен передбачати наявність інформації, з якої прямо випливали б причинно-наслідкові зв’язки і відповідальність посадових осіб, які проводять інструктаж, та осіб, які отримують інформацію від інструктажу до виконання при виконанні своїх обов’язків.

Основна інформація, що фіксується в журналі, повинна стосуватися: безпосередньо назви журналу з зазначенням відповідної тематики; дати проведення інструктажу; ПІБ осіб,  яку інструктують та яка інструктує;  найменування структурного підрозділу, до якого приймається особа, що інструктується; підписи осіб, яку інструктують та яка інструктує.

Суб’єкт господарювання самостійно визначає для кожного виду інструктажу вести окремий журнал чи використати одну форму, але окремою графою зазначати інформацію про вид інструктажу. Форма журналу(ів) затверджується організаційно-розпорядчим документом керівника підприємства.

Звісно, журнал(и) повинні бути оформлені відповідно до вимог діловодства та внесені до номенклатури справ підприємства.

Приклади форми журналів наведені у Типовому положенні.

Стосовно того, чи програми проведення інструктажів повинні бути однакові чи різні, то вони залежать від виду і тематики інструктажу, визначеного програмою проведення інструктажів.

Наприклад, тема і зміст інформації при проведенні вступного та позапланового інструктажів будуть суттєво відрізнятися.

Програма вступного, первинного, повторного інструктажу з охорони навколишнього природного середовища на підприємстві повинна бути також затверджена організаційно-розпорядчим документом керівника підприємства та мати або вигляд таблиці, або текстовий варіант, або комбінований.

Коментар експерта

Обов’язково у програмі повинна бути інформація стосовно графіка проведення інструктажів і відповідна тематика, що буде висвітлюватись – як загальної у сфері охорони навколишнього природного середовища (законодавство, менеджмент…), так і відповідно до конкретних видів виробничої діяльності, що здійснює підприємство. Наприклад, поводження з небезпечними відходами.