Підприємство утворює відходи ТПВ (20 03 01 «Змішані побутові відходи) та металобрухт» (20 01 40 «Метал»). Чи потрібно у разі передачі (реалізації) цих відходів іншому суб'єкту господарювання у сфері управління відходами оформлювати в «Екосистемі» або в паперовому варіанті Акт приймання-передачі відходів (картку перевезення відходів) згідно з Порядком ведення державного обліку відходів та подання звітності? Чи потрібно підприємству вести облік цих відходів в «Екосистемі» або в паперовому вигляді згідно з наказом Міндовкілля від 26.11.2024 № 1534?

Порядок ведення державного обліку відходів та подання звітності, затверджено наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 26.11.2024 № 1534, визначає утворювачів певних видів відходів, на яких дія цього Порядку не поширюється:
Утворювачі побутових відходів, які здійснюють збирання таких відходів у системі управління побутовими відходами, у тому числі роздільного збирання відходів від продукції, на яку поширюється розширена відповідальність виробника.
Утворювачі побутових відходів, які самостійно, шляхом компостування, обробляють біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках відповідно до Правил компостування біовідходів їх утворювачами на присадибних, дачних і садових ділянках, затверджених Мінінфраструктури.
Суб’єкти господарювання, які здійснюють заготівлю металобрухту, та їхні приймальні пункти, що відповідають вимогам Закону України «Про металобрухт».
Власники будівель чи споруд, в результаті пошкодження (руйнування) яких утворилися відходи від руйнувань, або власники чи користувачі земельної ділянки, на якій такі відходи розміщені.
Суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з управління відходами, що утворилися у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд, об’єктів незавершеного будівництва, об’єктів благоустрою внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків. Державний облік таких відходів здійснюється відповідно до Порядку поводження з відходами, що утворилися внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або робіт з ліквідації їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 № 1073.
Ці виключення стосуються утворення перелічених відходів у певній господарській діяльності, яка регулюється іншими нормативними актами України.
Якщо підприємство утворює відходи і здійснює операції з їх поводження на загальних умовах відповідно до Закону України «Про управління відходами», то згідно зі ст. 47, суб’єкти господарювання, які в результаті господарської діяльності є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести облік за обсягом, кодом і найменуванням, джерелами утворення відходів, здійсненням операцій з управління відходами.
Облік відходів здійснюється в електронному вигляді. У разі відсутності технічної можливості користування послугою передачі відходів в е-Кабінеті (за умовами, описаними в п. 1 розділу V Порядку), документи складаються в паперовій або електронній формі поза інформаційною системою управління відходами. В день опублікування оголошення про відновлення роботи інформаційної системи управління відходами, але не пізніше ніж протягом 10 днів з дня відновлення, суб’єкт господарювання зобов’язаний внести інформацію з паперових документів до інформаційної системи управління відходами.