Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Підприємство утворює відходи ТПВ (20 03 01 «Змішані побутові відходи) та металобрухт» (20 01 40 «Метал»). Чи потрібно у разі передачі (реалізації) цих відходів іншому суб'єкту господарювання у сфері управління відходами оформлювати в «Екосистемі» або в паперовому варіанті Акт приймання-передачі відходів (картку перевезення відходів) згідно з Порядком ведення державного обліку відходів та подання звітності? Чи потрібно підприємству вести облік цих відходів в «Екосистемі» або в паперовому вигляді згідно з наказом Міндовкілля від 26.11.2024 № 1534?

На запитання відповідає
Швець Ірина Миколаївна,
проектний менеджер з екологічного розвитку

Порядок ведення державного обліку відходів та подання звітності, затверджено наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 26.11.2024 № 1534, визначає утворювачів певних видів відходів, на яких дія цього Порядку не поширюється:

  1. Утворювачі побутових відходів, які здійснюють збирання таких відходів у системі управління побутовими відходами, у тому числі роздільного збирання відходів від продукції, на яку поширюється розширена відповідальність виробника.

  2. Утворювачі побутових відходів, які самостійно, шляхом компостування, обробляють біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках відповідно до Правил компостування біовідходів їх утворювачами на присадибних, дачних і садових ділянках, затверджених Мінінфраструктури.

  3. Суб’єкти господарювання, які здійснюють заготівлю металобрухту, та їхні приймальні пункти, що відповідають вимогам Закону України «Про металобрухт».

  4. Власники будівель чи споруд, в результаті пошкодження (руйнування) яких утворилися відходи від руйнувань, або власники чи користувачі земельної ділянки, на якій такі відходи розміщені.

  5. Суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з управління відходами, що утворилися у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд, об’єктів незавершеного будівництва, об’єктів благоустрою внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків. Державний облік таких відходів здійснюється відповідно до Порядку поводження з відходами, що утворилися внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або робіт з ліквідації їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 № 1073.

Ці виключення стосуються утворення перелічених відходів у певній господарській діяльності, яка регулюється іншими нормативними актами України.

Якщо підприємство утворює відходи і здійснює операції з їх поводження на загальних умовах відповідно до Закону України «Про управління відходами», то згідно зі ст. 47, суб’єкти господарювання, які в результаті господарської діяльності є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести облік за обсягом, кодом і найменуванням, джерелами утворення відходів, здійсненням операцій з управління відходами.

Облік відходів здійснюється в електронному вигляді. У разі відсутності технічної можливості користування послугою передачі відходів в е-Кабінеті (за умовами, описаними в п. 1 розділу V Порядку), документи складаються в паперовій або електронній формі поза інформаційною системою управління відходами. В день опублікування оголошення про відновлення роботи інформаційної системи управління відходами, але не пізніше ніж протягом 10 днів з дня відновлення, суб’єкт господарювання зобов’язаний внести інформацію з паперових документів до інформаційної системи управління відходами.