Підприємство планує передавати утворені небезпечні відходи та відходи, що не є небезпечними спеціалізованим підприємствам. Які дозвільні документи повинні бути у підприємства, що приймає небезпечні відходи? Які дозвільні документи повинні бути у підприємства, що приймає відходи, що не є небезпечними?

Статтею 4 Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності» визначено, що законами, які регулюють відносини, пов’язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види.
Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері управління відходами є Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон). Пунктом 2 статті 16 Закону зазначено, що утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов'язані обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.
Важливо
Окрім того, пунктом 2 статті 17 Закону зазначено, що суб’єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами (юридичні особи, або фізичні особи-підприємці, що здійснюють зберігання, перевезення, відновлення та/або захоронення відходів відповідно до законодавства) зобов’язані мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 установлено, що у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних(електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результаті надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2.
Ліцензія на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів включені до вищезазначеного додатку. Однак, постановами Кабінету Міністрів України від 31.10.2023 №1137, від 04.06.2024 №637 та від 01.11.2024 №1262 встановлено, що подані суб'єктами господарювання декларації на провадження господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів (окрім господарської діяльності з управління небезпечними відходами) є чинними до 09 квітня 2025 року.
Щодо терміну дії поданих декларацій на здіснення операцій з оброблення небезпечних відходів
Залишається чинною норма в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 № 687 - протягом 9 місяців з дати набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10,2023 № 1137(з 04.11.2023 до 04.08.2024).
Виходячи з вищевикладеного, для можливості передачі відходів іншим суб’єктам господарювання на теперішній час вони повинні мати:
при передачі небезпечних відходів — дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензія на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами (або вищезазначені документи вказані у пункті 2 статті 17 Закону, в разі транскордонного перевезення небезпечних відходів для відновлення та/або захоронення за межами України);
при передачі відходів, які не є небезпечними – дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів або відповідно подану до дозвільного органу декларацію яка тимчасово надає право на здійснення таких операцій.