Підприємство утворює відходи тваринного походження та передає їх відповідній організації. Згідно з новим законодавством, підприємства, які здійснюють операції з відходами, повинні мати відповідний дозвіл. Водночас зазначено, що дія Закону України «Про управління відходами» не поширюється на побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, обіг яких регулюється Законом України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», за винятком тих, до яких застосовуються операції спалювання, захоронення або використання для виробництва біогазу та компосту. Як діяти у цьому випадку? Чи повинно підприємство, яке здійснює оброблення відходів тваринного походження, отримувати дозвіл на цю діяльність, чи ні?

Організаційні та правові засади діяльності фізичних і юридичних осіб, пов’язаної з утворенням, збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, переробленням, утилізацією, видаленням побічних продуктів тваринного походження, не призначених або визнаних непридатними для споживання людиною, визначені Законом України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» від 07.04.2015 № 287-VIII.
Визначення терміна
Побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною — туша або частини туш забитих, загиблих тварин, сировина та продукти тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною.
Продукти оброблення, перероблення побічних продуктів тваринного походження — продукти, отримані в результаті однієї чи більше обробок, перетворень або етапів оброблення побічних продуктів тваринного походження, зокрема з отриманням кормів тваринного походження, органічних добрив, поліпшувачів ґрунту, ветеринарних, лікарських, медичних препаратів, засобів, пристроїв тощо.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про управління відходами» (далі — Закон), побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, обіг яких регулюється Законом України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», крім тих, до яких застосовуються операції спалювання, захоронення або які використовуються для біогазу та компосту.
Визначення терміна
Відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Небезпечні відходи — відходи, що мають одну чи більше властивостей, що роблять їх небезпечними, наведених у Переліку властивостей, що роблять відходи небезпечними (додаток 3).
Утворювач відходів — фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб’єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Класифікація здійснюється відповідно до Національного переліку відходів і Порядку класифікації відходів з урахуванням Переліку властивостей, що роблять відходи небезпечними (додаток 3).
Відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2023 № 1102, утворювач відходів або суб’єкт господарювання у сфері управління відходами в разі наявності дзеркальних кодів для тих відходів, які можуть бути класифіковані як за кодами небезпечних відходів, так і за кодами відходів, що не є небезпечними, залежно від наявності чи відсутності небезпечних речовин у них може:
- прийняти рішення не проводити оцінювання небезпечних властивостей відходів і класифікувати відходи за кодом, який позначений символом «*»;
- класифікувати відходи за кодом без позначення символом «*» тільки за умови надання протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей.
Відтак, 18 02 02* «Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції».
Відповідно до ст. 16 Закону, утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл.
Утворювачі та власники небезпечних відходів, крім небезпечних відходів у складі побутових відходів, зобов’язані:
- зберігати небезпечні відходи окремо від інших видів відходів у спосіб, що не становить загрози для здоров’я людини та навколишнього природного середовища;
- забезпечувати збирання, перевезення, оброблення відходів самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або шляхом укладення договору з суб’єктом господарювання у сфері управління відходами.
Коментар експерта
Звідси, небезпечні відходи (код 18 02 02*) повинні передаватися для оброблення виключно суб’єктам управління небезпечними відходами, які мають відповідні дозвільні документи.