Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Підприємство (утворювач відходів) уклало договір зі спеціалізованою організацією, яка отримала Ліцензію на вивезення (оброблення) небезпечних відходів. Чи може підприємство своїм транспортом, наприклад, Газеллю, перевозити свої небезпечні відходи на склад спеціалізованої організації, з якою укладено договір, в межах свого міста? Які вимоги до автомобіля та до перевезення небезпечних відходів на склад іншій організації в межах міста?

На запитання відповідає
Козбур Наталія Миколаївна,
промисловий еколог

Вимоги щодо перевезення відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами»

Визначення терміна

Перевезення відходів — операція, що полягає у транспортуванні відходів від місця їх утворення до об’єкта оброблення відходів, а також від одного місця/об’єкта до іншого.

Суб’єкт господарювання у сфері управління відходами — юридична особа або фізична особа-підприємець, що здійснює збирання, купівлю, зберігання, перевезення, відновлення та/або видалення відходів відповідно до законодавства.

Отже, у Законі України «Про управління відходами» (далі — Закон) не зазначено конкретних територіальних меж для перевезення відходів: міста, області чи країни. Таким чином, перевезення відходів є операцією з відходами, а перевізник відходів є суб’єктом господарювання у сфері управління відходами.

Відповідно до ст. 17 Закону, суб’єкти господарювання у сфері управління відходами зобов’язані:

  • мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
  • мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону.

 

До господарської діяльності з управління небезпечними відходами належить:

  • комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів;
  • збирання та зберігання небезпечних відходів для подальшого їх експорту з метою їх оброблення або видалення.

 

Отримання ліцензії виключно на операцію збирання відходів або на операцію зберігання відходів можливе за умови наявності нотаріально посвідченого договору між експортером та особою, що відповідає за оброблення відходів, в якому визначено методи екологічно обґрунтованого управління відходами.

Визначення терміна

Збирання відходів — операція, що полягає у вилученні, купівлі, накопиченні та зберіганні відходів суб’єктами господарювання у сфері управління відходами, включаючи роздільне збирання, з метою подальшого перевезення відходів на об’єкти оброблення відходів.

Коментар експерта

Якщо Ваше підприємство не вилучає, купує, накопичує / зберігає і т.д. (відповідно до визначення терміну «збирання відходів»), то, відповідно, таке підприємство не здійснює операцій з управління небезпечними відходами.

Суб’єкти господарювання для здійснення операцій з управління небезпечними відходами повинні мати матеріально-технічну базу (разом із документами, що дають можливість її ідентифікувати та документами, що підтверджують право власності або оренди на зазначену матеріально-технічну базу), ситуативну карту-схему розташування виробничих площ об’єкта оброблення небезпечних відходів, а також окреме приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує зазначені об’єкти.

Права саме перевізника відходів (суб’єкта господарювання, який не має матеріально-технічної бази для оброблення відходів, не здійснює операцій зі збирання відходів) на даний момент не врегульовано. В цьому випадку виникає роль перевізників відходів, яку Міндовкілля планує виправити, визначивши права і роль перевізника окремо (на сьогодні відповідна нормативна документація відсутня).

Для того, щоб мати підтвердження щодо відсутності необхідності отримання дозвільних документі у сфері управління відходами пропоную отримати лист від Міндовкілля.

 

Отже, враховуючи вимоги Закону та вищезазначене:

  • операція з перевезення відходів не підпадає під сферу управління відходами (якщо окрім перевезення додатково не здійснюються будь-які операції, які підпадають під ліцензійні умови та дозвільну систему у сфері господарської діяльності);
  • для підтвердження відсутності необхідності отримання дозвільних документів у сфері управління відходами слід звернутися до Міндовкілля з запитом;
  • якщо підприємство планує заявити про здійснення операцій збирання відходів або на операції зберігання відходів, то необхідно отримати ліцензію і дозвіл відповідно до Закону.

 

Вимоги щодо перевезення відходів відповідно до Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів»

Визначення терміна

Небезпечний вантаж — речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, які внаслідок притаманних їм властивостей за наявності певних факторів можуть під час перевезення спричинити вибух, пожежу, пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об'єктів, заподіяти матеріальні збитки та шкоду довкіллю, а також призвести до загибелі, травмування, отруєння людей, тварин і які за міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за результатами випробувань в установленому порядку залежно від ступеня їх впливу на довкілля або людину віднесено до одного з класів небезпечних речовин.

Перевезення небезпечних вантажів — діяльність, пов'язана з переміщенням небезпечних вантажів від місця їх виготовлення чи зберігання до місця призначення з підготовкою вантажу, тари, транспортних засобів та екіпажу, прийманням вантажу, здійсненням вантажних операцій та короткостроковим зберіганням вантажів на всіх етапах переміщення.

Суб'єкт перевезення небезпечних вантажів — підприємство, установа, організація або фізична особа, які відправляють, перевозять або одержують небезпечні вантажі (відправники, перевізники та одержувачі).

Отже небезпечні відходи належать до категорії небезпечних вантажів та підпадають під сферу дії Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів», перевізник небезпечних вантажів зобов'язаний:

  • приймати небезпечні вантажі до перевезення, якщо вантаж і документи на нього відповідають встановленим вимогам;
  • забезпечувати перевезення небезпечних вантажів у встановленому порядку визначеними транспортними засобами;
  • у разі дорожнього перевезення розробити та погодити з органами Національної поліції, маршрути і режими перевезення небезпечних вантажів; забезпечити своєчасний огляд транспортних засобів територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, та отримання відповідного свідоцтва про допуск до перевезення небезпечного вантажу; під час перевезення не відхилятися від узгодженого маршруту, додержуватися безпечних умов руху та постійно контролювати стан транспортного засобу і вантажу;
  • перевозити у встановлений строк небезпечний вантаж та передавати його одержувачу;
  • забезпечувати належне зберігання небезпечного вантажу;
  • у відповідних випадках здійснювати заходи фізичного захисту і охороняти небезпечний вантаж;
  • забезпечувати проведення спеціального навчання, підвищення кваліфікації осіб, які здійснюють перевезення небезпечних вантажів, та їх медичного огляду; в разі дорожнього перевезення забезпечувати одержання водіями свідоцтв про допуск до перевезення небезпечних вантажів встановленого зразка після навчання та складання відповідних іспитів у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України;
  • надавати в установленому порядку необхідну інформацію про перевезення небезпечних вантажів іншим суб'єктам перевезення та органам, в разі дорожнього перевезення — органам Національної поліції;
  • здійснювати в установленому порядку страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення таких вантажів;
  • відшкодовувати витрати та збитки, заподіяні внаслідок порушення ним законодавства з питань перевезення небезпечних вантажів.

 

Вимоги щодо отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з внутрішніх перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом» від 02.12.2015 № 1001 . Дія цих Ліцензійних умов поширюється на суб’єктів господарювання юридичних та фізичних осіб - підприємців, які провадять господарську діяльність з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Коментар експерта

Отже, суб'єкти перевезення небезпечних вантажів повинні отримати ліцензію на перевезення небезпечних вантажів та виконувати вимоги щодо перевезення небезпечних вантажів відповідно до вимог чинного законодавства.

Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік документів, що додаються до заяви на отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з внутрішніх перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями, а також встановлюються організаційні, кадрові та технологічні вимоги до матеріально-технічної бази ліцензіата і засобів провадження діяльності, обов’язкові для виконання під час провадження зазначеної діяльності.

Ліцензійними умовами також визначаються вимоги до:

  • водіїв;
  • персоналу, що перевіряє технічний стан та виконує роботи з технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів;
  • матеріально-технічної бази, яка забезпечує виконання технологічних операцій з організації автомобільних перевезень;
  • вимоги до транспортних засобів, що допускаються до перевезення небезпечних вантажів.

 

Ліцензіат зобов’язаний:

  • зберігати оригінали документів (їх копії), що підтверджують достовірність відомостей, поданих органу ліцензування згідно з додатками 6 і 7;
  • допускати до перевезень небезпечних вантажів виключно транспортні засоби, відомості про які подано разом із заявою на отримання ліцензії та які мають:
  • спеціальне обладнання (противідкотні упори, засоби пожежогасіння, конуси із світловідбивною поверхнею, миготливі ліхтарі жовтого кольору з автономним живленням, знаки аварійної зупинки, жилети із світловідбивними елементами, переносні ліхтарі);
  • інформаційні таблички, що свідчать про перевезення небезпечного вантажу;
  • допускати водіїв до роботи виключно за умови відсутності за результатами медичного огляду протипоказань за станом здоров’я та наявності посвідчення водія на право керування відповідним транспортним засобом;
  • вживати всіх заходів для забезпечення безпеки перевезень небезпечних вантажів;
  • повідомляти в електронній формі органу ліцензування про всі зміни даних (зокрема розширення, звуження), зазначених у заяві та відомостях, що подані для отримання ліцензії, протягом двох місяців з дня настання таких змін.

 

Відповідно до п. 34 Ліцензійних умов, до внутрішніх та міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів допускаються вантажні транспортні засоби, які відповідають вимогам п. 27 та п.  33 цих Ліцензійних умов, а також:

  • мають свідоцтво про допущення до перевезення небезпечних вантажів (для транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення небезпечних вантажів, - свідоцтво про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів (тільки на транспортні засоби EX/II, EX/III, FL, OX, AT та MEMU);
  • обладнані згідно з Угодою та мають:
    • спеціальне обладнання (противідкотні упори, засоби пожежогасіння, конуси із світловідбивною поверхнею, миготливі ліхтарі жовтого кольору з автономним живленням, знаки аварійної зупинки, жилети із світловідбивними елементами, переносні ліхтарі);
    • інформаційні таблички про небезпечний вантаж за переліком небезпечних вантажів згідно з Угодою.

Важливо

Використання транспортного засобу одночасно декількома ліцензіатами забороняється.

Відповідно до п. 8-1 Ліцензійних умов, «провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом Ліцензії на період дії воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів, наступних за днем його припинення або скасування (далі - ліцензії на період дії воєнного стану в Україні), видаються за одним або декількома видами господарської діяльності, а саме:

  • внутрішні перевезення пасажирів автобусами;
  • внутрішні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями;
  • міжнародні перевезення пасажирів автобусами;
  • міжнародні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями;
  • міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів) для цілей, визначених абзацом сьомим цього пункту».

Коментар експерта

Враховуючи вимоги Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів» та вищезазначене:

  • для здійснення операцій з перевезення небезпечних відходів підприємству необхідно отримати ліцензію на перевезення небезпечних вантажів та виконувати вимоги чинного законодавства у сфері перевезення небезпечних вантажів. Отже, без ліцензії на перевезення небезпечних вантажів – не може.
  • вимоги до транспорту встановлюються Постановою Кабінету Міністрів України «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом» від 02.12.2015 № 1001.