Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Згідно з внесеними змінами до Закону України «Про атмосферне повітря», ст. 11.1 для отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря суб’єкту необхідно надати «відомості щодо наявності висновку з оцінки впливу на довкілля, в якому визначено допустимість провадження планованої діяльності, яка згідно з вимогами Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підлягає оцінці впливу на довкілля». Прошу надати роз’яснення щодо необхідності проведення процедури ОВД підприємству, у разі якщо згідно з ст. 3 його діяльність відноситься до 2 групи, але зміни, щодо необхідності отримання нового дозволу на викиди не належать до основної діяльності (наприклад установка ДГ або витяжки у приміщенні). Чи необхідно у такому разі підприємству проводити процедуру ОВД для отримання дозволу на додаткові види джерел викиду? Та, якщо підприємство не підпадає за родом діяльності до 1 або 2 групи, але теж встановлює ДГ або витяжку, як у такому разі виконуються вимоги ст. 11.1?

На запитання відповідає
Карагодін Сергій Олександрович,
інженер-еколог, промисловий еколог гірничовидобувного підприємства, внутрішній аудитор СЕМ ISO 14001

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (далі — Закон), планована діяльність – планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об’єктів, інше втручання в природне середовище. Планована діяльність не включає реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об’єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 3 Закону, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Коментар експерта

Таким чином, у разі якщо господарська діяльність, яка планується до реалізації Вашим підприємством відсутня в переліку видів планованої діяльності та об’єктів, визначених частинами другою і третьою ст. 3 Закону, тобто не відноситься ні до першої, ні до другої категорії, а також якщо реалізація цієї господарської діяльності (встановлення дизель-генератора або витяжки у приміщенні) не впливає прямим або опосередкованим чином на основну діяльність підприємства, яка відноситься до 2 категорії планованої діяльності, то оцінка впливів на навколишнє середовище здійснюється шляхом розроблення розділу оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) у складі проектної документації на нове будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт будівель і споруд будь-якого призначення та їх комплексів, який повинен відповідати за вимогами ДБН А.2.2-1:2021 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС)».

І аналогічно для другого випадку. У разі, якщо господарська діяльність підприємств, також відсутня в частинах другій і третій ст. 3 Закону, то при реалізації проекту з будівництва (реконструкції) необхідно передбачити розділ ОВНС у складі проектної документації.

Таким чином, у разі якщо планована діяльність, яка реалізується підпадає під дію Закону, то підприємство в обов’язковому порядку повинно пройти процедуру ОВД та отримати Висновок з оцінки впливу на довкілля, відомості про який надати при отриманні дозволу на викиди.

Якщо ж діяльність, що реалізується підприємством не підпадає під дію Закону, то проектна документація, має містити розділ оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС), а експертний звіт (або експертну оцінку) щодо розгляду проектної документації рекомендуємо надати при отриманні дозволу на викиди.

До відома:

  1. Порядок розроблення проектної документації затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 р. № 45.
  2. Порядок затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560.