На підприємстві свердловина пробурена на підприємстві у 2000 році, є паспорт свердловини — де вказано розмір зони санітарної охорони свердловини. Якими нормативними документами передбачено розробку та затвердження проєкту землеустрою зони санітарної охорони свердловини, відповідно до припису екологічної інспекції?

Відповідно до ст. 1 Водного Кодексу України (далі — Кодекс):
Визначення терміна
Зона санітарної охорони — територія і акваторія, де запроваджується особливий санітарно-епідеміологічний режим з метою запобігання погіршення якості води джерел централізованого господарсько-питного водопостачання, а також з метою забезпечення охорони водопровідних споруд.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» (далі — Закон):
Визначення терміна
Централізоване питне водопостачання — господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
Питне водопостачання — діяльність, пов'язана з виробництвом, транспортуванням та постачанням питної води споживачам питної води, охороною джерел та систем питного водопостачання.
Підприємство питного водопостачання — суб'єкт господарювання, що здійснює експлуатацію об'єктів централізованого питного водопостачання, забезпечує населення питною водою за допомогою пунктів розливу (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та/або виробництво фасованої питної води.
Відповідно до ст. 93 Кодексу визначено:
Норма закону
«З метою охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони, які поділяються на пояси особливого режиму.
Межі зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Режим зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до ст. 34 Закону, визначено:
Норма закону
«Залежно від типу джерела питного водопостачання (поверхневе, підземне), ступеня його захищеності і ризику біологічного, хімічного та радіаційного забруднення, особливостей санітарних, гідрогеологічних і гідрологічних умов, а також характеру забруднюючих речовин встановлюються зони санітарної охорони та окремі пояси особливого режиму цих зон.
Встановлення меж зон санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання здійснюється у процесі розроблення проєкту землеустрою.
Межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби».
Згідно зі ст. 37 Закону режим зони санітарної охорони джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів» від 18.12.1998 № 2024, затверджено правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів:
1. З метою забезпечення охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних та оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони (ЗСО). ЗСО водних об'єктів створюються на всіх господарсько-питних водопроводах незалежно від їх підпорядкованості або типу джерела водопостачання.
2. Залежно від типу джерела водопостачання (поверхневий, підземний), ступеня його захищеності і ризику мікробного та хімічного забруднення, особливостей санітарних, гідрогеологічних і гідрологічних умов, а також характеру забруднюючих речовин встановлюються межі ЗСО та їх окремих поясів.
3. Межі ЗСО водних об'єктів визначаються проєктом землеустрою. Межі ЗСО водних об'єктів встановлюються органами місцевого самоврядування на їх території за погодженням з державними органами земельних ресурсів, санітарно-епідеміологічного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.
Відповідно до пп. 15.1.7 п. 15.1 р. 15 ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди» проєкт ЗСО повинен бути складовою частиною проєкту питного водопостачання і одночасно основою для проєкту землеустрою, що визначає межі ЗСО водних об'єктів. Для діючих об'єктів централізованого питного водопостачання, які не мають встановлених ЗСО, їх проєкт слід розробляти додатково.
Коментар експерта
Станом на сьогодні чинне законодавство України визначає, що розроблення та встановлення меж ЗСО передбачено виключно для джерел та об'єктів централізованого питного водопостачання.
Проте слід зауважити, що для інших підприємств, установ та організацій, які експлуатують джерела питного, господарсько-побутового водопостачання незалежно від типу (підземні чи поверхневе) у дозволах на спецводокористування встановлюються вимоги щодо дотримання правового режиму встановленого для першого поясу ЗСО водного об'єкта в межах розташування водозабору.