Чи потрібно отримувати дозвіл на користування надрами, якщо на виробництві планується буріння свердловини та обсяг водоспоживання менше ніж 300 м3/добу, відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»?

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»:
Норма закону
«Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов'язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об'єктів».
«Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Важливо
Отримувати спецдозвіл на користування надрами відповідно до Кодексу України «Про надра» (далі — Кодекс) необхідно якщо обсяг використання води більше ніж 300 м3/добу.
Якщо обсяг водоспоживання не перевищує 300 м3/добу спецдозвіл на користування надрами отримувати не треба.
Відповідно до ст. 23 Кодексу:
Норма закону
«Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу».
Незалежно від того чи є спецдозвіл на користування надрами, чи його немає у будь-якому разі необхідно:
- Отримати дозвіл на спеціальне водокористування відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування» від 13.03.2002 № 321.
- На підставі первинного обліку щоквартально складати податкову декларацію з рентної плати за споживання води відповідно до ст. 255 р. IX Податкового Кодексу України.
- Виконувати вимоги висновку з ОВД (у разі наявності такого) в частині вимог до післяпроектного моніторингу (здійснювати контроль якості води за сангігієнічними та радіаційними показниками, а також інші вимоги висновку).
- Встановити свердловину на облік відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об'єму видобутих підземних вод» від 08.10.2012 № 963, встановити прилад обліку видобутих вод та організувати первинний облік видобутої води за довільною формою або використовувати форму журналу первинного обліку ПОД -11 «Облік водоспоживання (водовідведення) водомірними приладами та пристроями».
- Щорічно складати звіт за формою 2-ТП (водгосп) відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України «Про затвердження Порядку ведення державного обліку водокористування» від 16.03.2015 № 78 та надавати його у встановленому законом порядку.