Якщо підприємство звітує по середнім показникам якості води за місяць на сторону, то чи варто їх брати до розрахунку ГДС згідно з наказом № 173 від 05.03.2021, якщо таке вимагає водгосп? Можливо варто брати середнє значення з усіх відібраних проб за період дії поточного ГДС? Чи варто брати середнє значення якості скинутих вод до розрахунку ГДС, якщо якість фону гірша від поточного ГДС? Хоча в п. 3.2 Методики вказано, що рекомендованою вихідною є характерне максимальне значення концентрації речовини у зворотних водах із всього ряду даних контролю, якщо вони не перевищують норми вмісту чи ГДК або не нормуються для води водоприймача у контрольному створі. То хто в такому випадку правий?

Нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води (абзац 1статті 38 Водного кодексу України).
Визначення терміна
ГДС речовини – маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу (пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розроблення нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти та перелік забруднюючих речовин, скидання яких у водні об'єкти нормується» від 11.09.1996 № 1100).
Пунтом 2 розділу 3 Наказу Міндовкілля «Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти із зворотними водами» від 05.03.2021 № 173 (далі – Наказ № 173) рекомендована вихідна для розрахунку нормативів ГДС забруднюючих речовин концентрація речовини у зворотних водах:
- середньоарифметичне значення концентрації речовини у зворотних водах, що не підлягають очищенню, якщо воно перевищує норму вмісту чи гранично допустиму концентрацію (далі – ГДК) для води водоприймача;
- характерне максимальне значення концентрації речовини у зворотних водах із всього ряду даних контролю, якщо вони не перевищують норми вмісту чи ГДК або не нормуються для води водоприймача у контрольному створі;
- нормалізоване значення концентрації речовини (проєктне або довідникове значення концентрації, яке досягається після очищення на типових очисних спорудах) або найбільше її значення з усього ряду даних контролю, якщо вони менші за нормалізоване значення (для зворотних вод, що очищуються чи потребують очищення).
Фактичну концентрацію речовини для оцінки фактичного складу зворотних вод рекомендується обчислювати як середньоарифметичне значення даних ряду спостережень за попередній та поточний роки із виключенням можливих нехарактерних даних (пункт 1 розділу 3 Наказу № 173).
У випадках, коли фонова якість водного об'єкта по будь-яких показниках гірша за норми якості води і обумовлена природними факторами, нормативи ГДС відповідних речовин рекомендується визначати, виходячи з умови дотримання в контрольних створах (пунктах) природної фонової якості води, що сформувалася (пункт 7 розділу 4 Наказу № 173).
Коментар експерта
Таким чином, у документах, що входять до складу нормативів ГДС, зазначаються фактичні дані про наявність забруднюючих речовин, що скидаються водокористувачем у водні об’єкти, або таких, концентрація яких у зворотних водах збільшується порівняно із забраною водою, та плани заходів щодо зменшення скидання забруднюючих речовин для поетапного досягнення екологічного нормативу якості води у водному об’єкті.