План-графік відбору та лабораторного контролю проб ґрунту, ґрунтових вод та повітря розроблено. Хто його погоджує, за яким нормативним документом?

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1998 № 391 (зі змінами) було затверджено «Положення про державну систему моніторингу довкілля».
Згідно з п. 10 вказаної Постанови «Підприємства, установи і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності, діяльність яких призводить чи може призвести до погіршення стану довкілля, зобов'язані здійснювати екологічний контроль за виробничими процесами та станом промислових зон, збирати, зберігати та безоплатно надавати дані і/або узагальнену інформацію для її комплексного оброблення».
Суб'єкти системи моніторингу, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності повинні здійснювати:
- розроблення й узгодження з Міндовкіллям, ДСНС та органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища планів здійснення заходів з метою спостереження за станом екологічно небезпечних об'єктів, запобігання екологічно небезпечній виробничій, господарській та іншій діяльності.
Моніторинг за станом навколишнього середовища в районі МВВ для складання паспорту та його щорічного перегляду (уточнення) треба робити за такими напрямками:
- за станом ґрунтів;
- за станом поверхневих вод;
- за станом підземних вод у створеній мережею спостережних свердловин;
- за станом атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони.
Відповідно до п. 8.4. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.1996 № 173 «Оцінка якості атмосферного повітря здійснюється на підставі аналізу інформації, одержаної шляхом інструментальних замірів вмісту шкідливих домішок на стаціонарних, маршрутних, підфакельних постах спостереження відповідно до вимог "Руководства по контролю за загрязнением атмосферы" і прогнозних розрахунків очікуваного рівня вмісту шкідливих речовин, що виконані згідно з діючими нормативно-методичними документами».
Коментар експерта
На сьогодні відсутній нормативний документ, який би регламентував періодичність чи порядок проведення контролю забруднюючих речовин у зоні впливу підприємства.
Доцільно звернутись до територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, у юрисдикцію яких входить підприємство, з метою узгодження:
- переліку забруднюючих речовин, які підлягають контролю;
- періодичності проведення контролю;
- точок відбору проб повітря.
Еколог підприємства може розробити план-графік моніторингу місць видалення відходів або підприємства в цілому, який потім можна подати на узгодження до:
- Місцевого департаменту екології та природних ресурсів;
- територіального органу Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.