У 2020 році Держгеонадра створили та розпочали наповнення Державного реєстру артезіанських свердловин. У зв'язку зі створенням і функціонуванням даного реєстру з 01 грудня 2021 року Держгеонадра при опрацюванні матеріалів на отримання дозволу на водокористування будуть додатково перевіряти наявність свердловин у зазначеному реєстрі. Як правильно внести у даний реєстр свердловину підприємства?

Відповідно до п. 2, 3 Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об'єму видобутих підземних вод, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 963, передбачено, що державний облік артезіанських свердловин здійснюється Держгеонадрами шляхом ведення Державного реєстру артезіанських свердловин (далі – Реєстр).
До Реєстру включаються відомості про артезіанські свердловини, у тому числі недіючі, незалежно від місця розташування, на підставі даних, що містяться у паспортах артезіанських свердловин.
Коментар експерта
Фактично Реєстр – це сукупність програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують збирання, оброблення, накопичення, зберігання та поширення інформації щодо водозабірних свердловин.
Реєстр складається із двох функціональних частин: публічної та приватної – електронного кабінету водокористувача (далі – Кабінет) (для ознайомлення перейдіть за посиланням).
Доступ до Кабінету надається водокористувачу чи уповноваженій особі за електронним цифровим підписом засобами інтегрованої системи електронної ідентифікації id.gov.ua (далі – ICEI).
Вхід зареєстрованих водокористувачів до Кабінету здійснюється після успішного завершення ідентифікації засобами ІСЕІ. При цьому, користувач одразу перенаправляється на сторінку Кабінету, де він має можливість виконувати всі необхідні дії, що передбачені правами, наданими йому при реєстрації в системі.
Покроково алгоритм реєстрації користувача, реєстрації паспорту свердловини, завантаження додатків описано в Інструкції водокористувача.
Зокрема, введення інформації до Реєстру виконується відповідно до розділів «Опис артезіанської свердловини»:
- загальні відомості про водокористувача;
- загальні дані про артезіанську свердловину;
- дані про спеціальний дозвіл на користування надрами;
- дані про дозвіл на спеціальне водокористування;
- відомості щодо зони суворого режиму (I пояс санітарної охорони);
- опис порід (геологічний розріз);
- обсадка артезіанської свердловини;
- обладнання артезіанської свердловини;
- інші відомості про артезіанську свердловину (опис у вільній формі).
Передбачено також завантаження додатків:
- паспорт та опис артезіанської свердловини,
- акти про тампонаж чи ліквідацію свердловини тощо.
Введена інформація по свердловині отримує статус «на перевірці». Адміністратор Реєстру перевіряє інформацію по свердловині; підтверджує реєстрацію або у разі виявлення недоліків, направляє водокористувачу обґрунтовані зауваження до пакета документів.
У випадку виявлення недоліків водокористувач виправляє недоліки щодо введеної інформації; направляє електронний лист Адміністратору про усунення недоліків.