Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім
21.03.2025
Інструментально-лабораторний контроль під час перевірки Держекоінспекцією
Козбур Наталія Миколаївна,
промисловий еколог

Держекоінспекція та її територіальні органи мають повноваження проводити перевірки із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, зокрема:

  • здійснювати відбір проб й інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських;

  • здійснювати вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах зі спостережувальних свердловин на об’єктах, що обстежують;

  • здійснювати вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря й екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізують шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб’єкти господарювання;

  • проводити лабораторний аналіз стану забруднення земель, у тому числі радіоактивний, у зонах безпосереднього впливу викидів і скидів забруднюючих речовин, у тому числі у разі виникнення аварій, надзвичайних ситуацій, військової агресії, військових, терористичних або інших злочинних дій.

Вимоги до підрозділів інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції затверджуються відповідними положеннями на рівні територіального та міжрегіонального територіальних органів Держекоінспекції.

Основними завданнями підрозділу є реалізація повноважень Державної екологічної інспекції України шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань під час здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Повноваження та обов’язки підрозділу інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції та порядок здійснення такого контролю:

  1. Підрозділ може брати участь у проведенні перевірок (у тому числі документальних) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складати відповідно до законодавства акти за результатами державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, здійснювати контроль за виконанням приписів щодо усунення виявлених порушень, а також проводити лабораторні вимірювання (випробування).

  2. Результати метрологічних робіт, виконаних підрозділом, повинні реєструватися у відповідних журналах реєстрації, засвідчених та зареєстрованих у встановленому порядку. Журнали реєстрації результатів вимірювань повинні зберігатися відповідно до затвердженої номенклатури справ Інспекції.

  3. Результати вимірювань повинні бути оформлені протоколами вимірювань показників складу та властивостей, які підписують відповідальні виконавці та начальник підрозділу.

  4. Підрозділ повинен забезпечувати відповідність вимогам до технічної компетентності та незалежності, яким мають відповідати територіальні органи Державної екологічної інспекції України, уповноважені на проведення вимірювань, не пов’язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг у сфері законодавчо регульованої метрології.

  5. Підрозділ повинен організовувати та виконувати заходи для забезпечення єдності вимірювань.

  6. Підрозділ здійснює розгляд звернень громадян, підприємств, установ та організацій з питань своєї діяльності, а також виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг.

 

У сфері внутрішньої організаційно-методичної роботи підрозділ повинен:

  • організовувати та проводити внутрішньолабораторний контроль якості вимірювань;

  • впроваджувати у практику нові методики виконання вимірювань;

  • підтримувати у належному робочому стані засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) та додаткове обладнання, забезпечувати своєчасне проведення їх щорічної повірки відповідно до вимог Закону України «Про метрологічну діяльність»;

  • здійснювати облік і контроль за дотриманням терміну придатності хімічних реактивів та стандартних зразків;

  • забезпечувати виконання вимог законодавства щодо техніки безпеки та протипожежної безпеки під час відбору проб і проведення хіміко-аналітичних робіт у приміщеннях підрозділу.

Важливо

Для виконання окремих робіт і вивчення спеціальних питань підрозділ інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції може залучати вчених, фахівців, спеціалістів органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням із їхніми керівниками), а також представників інститутів громадянського суспільства.

Підрозділ інструментально-лабораторного контролю повинен мати Свідоцтво про технічну компетентність. Технічна компетентність лабораторії означає, що вона має всі необхідні ресурси, зокрема відповідні засоби вимірювальної техніки, випробувальне обладнання, стандартні зразки, нормативні й методичні документи, відповідні приміщення, а також кваліфікований персонал, що дозволяють на професійному рівні проводити вимірювання з необхідною точністю.

Свідоцтво про технічну компетентність, його номер і дату видачі зазначають у протоколах вимірювань. Свідоцтво має бути чинним на час проведення контролю.

Довідка

Відбір проб і вимірювання мають бути проведені відповідно до керівних нормативних документів (наприклад, КНД 211.2.3.063-98 «Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів. Інструкція» (зі змінами)), методик виконання вимірювань (МВВ), допущених до використання, із зазначенням у протоколах (актах вимірювань) їх назви, відомостей про затвердження.

Під час вимірювання треба застосовувати основні засоби вимірювальної техніки із зазначенням їх назви, типу, заводського номера, відомостей про повірку.

Документи, які складають під час контролю, повинні містити інформацію про документ, що регламентує встановлений норматив (дозвіл), і відповідати встановленій формі, мати всі передбачені реквізити.

Наслідки неналежного оформлення результатів інструментально-лабораторного контролю

Докази мають бути належними та достатніми.

Довідка

Відповідно до вимог процесуального законодавства доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги та заперечення учасників справи, й інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Довідка

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи та підлягають установленню під час ухвалення судового рішення.

Достатніми є докази, які у сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які належать предмету доказування. Водночас суд не бере до уваги докази, одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Важливо

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можна підтверджувати іншими засобами доказування.

У разі порушення та недотримання встановленої форми обставини, які зазначають у документах (актах, протоколах), складених за результатами інструментально-лабораторного контролю, у судовому поряду можуть бути визнані такими, що не підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами та не відповідають фактичним обставинам справи.