
Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук долучилася до Першого Кліматичного Діалогу «Казахстан-Україна». У рамках діалогу спілкувалися про оголошені Казахстаном і Україною амбіції з досягнення вуглецевої нейтральності.
Діалог відкрив посол Республіки Казахстан в Україні Дархан Калетаєв. Він повідомив, що Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив про досягнення кліматичної нейтральності до 2060 року. Для цього Казахстан вже напрацював шлях до «зеленого переходу» економіки. Однак, країна сподівається об'єднати зусилля з Україною, аби спільно досягати кліматичної нейтральності.
За словами Ірини Ставчук,Україна поставила собі амбітну ціль – досягти кліматичної нейтральності до 2060 року. І це вже задекларовано в Національній економічній стратегії України до 2030 року.
Цитата
«Проблема зміни клімату є спільним викликом для людства і останнім часом є одним з основних пріоритетів на високому політичному рівні світових лідерів. На квітневому “Leaders summit on climate” під головуванням Президента США Джо Байдена багато країн заявили про свої амбіції скоротити викиди парникових газів і цілі досягнення кліматичної нейтральності. Адже бездіяльність у сфері скорочення викидів парникових газів призведе до значних катастроф - паводки, нестача якісної питної води, загибель багатьох екосистем. Людство, нарешті, має усвідомити, – якщо не скорочувати викиди парникових газів, життя наступних поколінь є під ризиком», – зауважила Ірина Ставчук.
Кілька важливих меседжів з кліматичного діалогу:
- Україна вітає позицію Казахстану про досягнення кліматичної нейтральності до 2060 року. Серед пострадянських країн Казахстан, мабуть, перший, хто поставив собі таку довгострокову ціль;
- Україна у своїй Національній економічній стратегії України до 2030 року задекларувала амбітну ціль – досягти кліматичної нейтральності до 2060 року. Наразі триває узгодження Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди - Міндовкілля в проєкті розпорядження запропонувало зменшення викидів парникових газів на 65 % у 2030 році від рівня 1990 року;
- Україна зацікавлена у діалозі з Казахстаном. Адже ми лише на шляху до побудови системи торгівлі викидами, а у Казахстані система торгівлі викидами працює вже багато років. Нам цікавий казахський досвід у сфері запуску, роботи системи торгівлі викидами та формування дієвої політики;
- Амбітний НВВ2 для України збільшує можливості в залученні міжнародних коштів, адже міжнародні інвестори і програми переважно зацікавлені у фінансуванні нових і зелених технологій.
Учасниками форуму є представники урядів Казахстану і України, міжнародних організацій - ПРООН, ЄС, ОЕСР, Світового Банку, громадських організацій, науковців, представників бізнесу та експертів в області клімату двох країн.