Яким має бути паспорт водного господарства, якщо є тільки дощові каналізації?

Відповідно до ст. 1 Водного Кодексу України, до стічних вод відноситься вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів.
Незалежно від джерела утворення стічних вод (промислові стічні води або стічні води з території підприємства), скид стічних вод до річки без наявності дозволу заборонено.
Згідно з п. 4 ст. 44 Водного кодексу України обов’язки водокористувачів:
- використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об’єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї;
- дотримання ДСТУ № 3013 – 95 «Гідросфера. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод — з територій міст і промислових підприємств».
Цей стандарт поширюється на правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з території міст і промислових підприємств і встановлює порядок обстеження території водозбірного басейну, оцінювання змивання речовин дощовими та сніговими стічними водами, а також правила контролю хімічного складу даної категорії стічних вод.
Головним документом, зміст якого дозволяє дати оцінку існуючому стану систем і споруджень водопостачання і водовідведення на території кожного підприємства з точки зору впливу їх на довкілля та визначення шляхів для забезпечення сприятливого стану навколишнього середовища, є паспорт водокористувача підприємства (організації), або паспорт водного господарства.
Паспорт водного господарства є невід’ємним додатком до договору на послуги з водопостачання та водовідведення.
Метою розробки паспорта водного господарства є отримання даних і складання загального балансу водоспоживання та водовідведення підприємства з урахуванням витрат води за всіма видами водоспоживання, витрати і якості стічних вод, що скидаються підприємством.
Паспорт водного господарства підприємства (ПВГ) розробляється відповідно до вимог Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених Наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, ДБН В.2.5-75-2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проєтування» та місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему централізованого водовідведення».
Актуальну форму паспорта водного господарства можна взяти в Місцевому водоканалі. Ця форма затверджена місцевими правилами приймання стічних вод у каналізаційні мережі.
Коментар експерта
Отже, у разі отримання послуг з водокористування та водовідведення (користування водою з мереж Водоканалу) необхідно розробити паспорт водного господарства.
Якщо підприємство здійснює скид стічних вод у поверхневі водні об’єкти, то в обов’язковому порядку необхідно розробити і погодити Проєкт гранично допустимого скиду та отримати дозвіл на спеціальне водокористування.
Отже, навіть якщо у вас є лише дощові каналізації, вам необхідно оформити паспорт водного господарства на 2024 рік. Це не лише юридична вимога, але й важливий крок для забезпечення відповідального використання водних ресурсів.