Чи підпадає металобрухт під закон про відходи? Чи потрібно його вказувати в декларації?
До прийняття нового Рамкового Закону «Про управління відходами» виведення металобрухту із впливу Закону України «Про відходи» відбувалось в момент передачі металобрухту спеціалізованій організації за допомогою нескладної конструкції із таких положень двох Законів::
визначення із ст. 1 Закону України «Про металобрухт» відповідно до якого, операції з металобрухтом — переробка, металургійна переробка металобрухту;
відокремлення у статті 2 Закону України «Про металобрухт»: «Закон України "Про відходи" не поширюється на відносини, що виникають у процесі збирання, заготівлі та здійснення операцій з металобрухтом».
Коментар експерта
Таким чином, раніше від утворення до збирання металобрухт підпадав під Закон України «Про відходи», а далі переходив під дію Закону України «Про металобрухт».
При реформуванні законодавства про відходи згідно з європейськими підходами українські законодавці скопіювали і передбачений Директивою ЄС механізм припинення статусу відходів у статтю 8 Закону України «Про управління відходами» «Припинення статусу відходів», а також у статті 2 нового Закону України «Про управління відходами зліпили незрозумілий конгломерат:
Норма закону
«Регулювання відносин, пов’язаних з управлінням відходами, що містять метали чи їх сплави, вироби з металу, здійснюється згідно з цим Законом з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про металобрухт"».
Оскільки реалізація європейського механізму припинення статусу відходів в українське законодавство відбулось максимально некоректно (що призвело до його непрацездатності), а відповідальні за Закон України «Про металобрухт» державні органи досі не можуть прийти до тями від геніального конгломерату, у регулюванні цих відносин утворилась величезна правова прогалина.
Коментар експерта
Таким чином, якщо Ви не зможете припинити статус відходів щодо Вашого металобрухту, Вам необхідно включати його до декларації про відходи.