Як вести облік відходів згідно з законодавством? Чи затверджені відповідні постанови?

Відповідно до Закону України «Про управління відходами», обліку підлягають усі відходи, утворені, зібрані, перевезенні та оброблені на території України. Суб’єкти господарювання, які в результаті господарської діяльності є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести облік за обсягом, кодом і найменуванням, джерелами утворення відходів, здійсненням операцій з управління відходами.
Здійснення обліку відходів та операцій з управління відходами, суб’єкти господарювання, які в результаті господарської діяльності є утворювачами та/або власниками відходів, зобов’язані вести облік утворення відходів та здійснення операцій з управління відходами в електронному вигляді.
Звіт за 2024 рік всі суб’єкти господарювання повинні будуть вести облік відходів за новою формою, яка затверджена Наказом Держстату від 02.05.2023 № 167.
У разі припинення суб’єктом господарювання діяльності у сфері управління відходами, такий суб’єкт господарювання вносить відповідні записи до електронної системи.
Вказані вимоги не поширюються на утворювачів побутових відходів, які:
- передають такі відходи до об’єктів управління побутовими відходами, пунктів приймання або роздільного збирання відходів від продукції, на яку поширюється розширена відповідальність виробника;
- самостійно, шляхом компостування, обробляють біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках.
Крім щорічного звітування відповідальні суб'єкти господарської діяльності повинні надавати поточну інформацію до системи державного обліку відходів.
Визначення терміна
Інформаційна система управління відходами (далі — інформаційна система) — функціональний модуль Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема», який забезпечує доступ до інформації про відходи, виробників продукції, організації розширеної відповідальності виробника, суб’єктів господарювання у сфері оброблення відходів у вигляді електронної бази даних.
Звітність до інформаційної системи управління відходами подають:
- суб’єкти господарювання, діяльність яких призводить до утворення відходів;
- суб’єкти господарювання у сфері управління відходами;
- організації розширеної відповідальності виробника;
- виробники продукції щодо відходів від якої встановлено розширену відповідальність виробника;
- суб’єкти господарювання, що оголошують припинення статусу відходів.
З порядком та особливостями користування платформою «ЕкоСистема» можна ознайомитися за посиланням: Презентація інформаційної системи управління відходами