Для визначення даних про кількість викидів парникових газів можливе застосовування двох основних методів:
- розрахунковим методом із застосуванням фактично виміряних концентрацій діоксиду вуглецю (СО2) у димових газах на виході в атмосферу від паливовикористовуючого обладнання;
- розрахунковим методом на підставі даних щодо використаного палива та питомих викидів на одиницю сировини.
Як платники екологічного податку, підприємства декларують податкові зобов’язання за обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 242.1 ст. 242 ПКУ), в тому числі за викиди двоокису вуглецю, що перевищують граничний обсяг у розмірі 500 тонн за рік (п. 242.4 ст. 242 ПКУ)?
З введенням в дію Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів» від 12.12.2019 року № 377-IX, в операторів паливовикористовуючого обладнання, виникло зобов’язання розроблення плану моніторингу та складання звіту оператора про викиди парникових газів на підставі проведеного моніторингу за звітний рік. Розрахунок обсягів викидів двоокису вуглецю в такому випадку проводиться на підставі стандартної методики, що затверджена в рамках Стандартного плану моніторингу підприємства, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 960. У зв’язку з цим, просимо надати роз’яснення щодо того, якою з вищевказаних методик необхідно керуватись при проведенні розрахунків обсягів викидів двоокису вуглецю для складання Державної статистичної звітності за формою 2-ТП (повітря) і встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку.

Відповідно до вимог п. 249.3 статті 249 Податкового Кодексу України:
Суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (Пвс), обчислюються платниками податку самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів, ставок податку за формулою:
де, Мі – фактичний обсяг викиду і-тої забруднюючої речовини в тоннах (т);
Нnі – ставки податку в поточному році за тонну і-тої забруднюючої речовини у гривнях з копійками.
Коментар експерта
Таким чином, норми Податкового кодексу України не містять вимоги до застосування тієї чи іншої методики розрахунку обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів (у т.ч. і викидів діоксиду вуглецю).
Для розрахунку обсягів викидів забруднюючих речовин (у т.ч. і діоксиду вуглецю) в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку та складання Звіту про викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за формою № 2-ТП (повітря) (річна) необхідно застосовувати методики розрахунку викидів, які були використані при розробці Звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин для Вашого підприємства, на підставі якого були розроблені Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Вашого підприємства та отриманий Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Якщо ж діяльність Вашого підприємства підпадає під дію Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів», стосовно Вашого підприємства проведена державна реєстрація установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, а також наявний затверджений Міндовкіллям План моніторингу, а підприємство своєю чергою здійснює моніторинг викидів парникових газів згідно з затвердженим для нього планом, то для встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку та складання Звіту про викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за формою № 2-ТП (повітря) (річна) не є порушенням законодавства застосовування тієї методики, яка передбачена затвердженим Планом моніторингу (методика на основі розрахунків, методика на основі неперервних вимірювань або альтернативна методика)
Коментар експерта
У разі якщо підприємством дотримуються умови, що наведені в п. 2 відповіді, то рекомендуємо застосовувати методику розрахунку викидів парникових газів, яка передбачена в затвердженому Міндовкіллям Плані моніторингу для Вашого підприємства та згідно з яким ведеться моніторинг викидів парникових газів.