Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім

Для визначення даних про кількість викидів парникових газів можливе застосовування двох основних методів:

  • розрахунковим методом із застосуванням фактично виміряних концентрацій діоксиду вуглецю (СО2) у димових газах на виході в атмосферу від паливовикористовуючого обладнання;
  • розрахунковим методом на підставі даних щодо використаного палива та питомих викидів на одиницю сировини.

 

Як платники екологічного податку, підприємства декларують податкові зобов’язання за обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 242.1 ст. 242 ПКУ), в тому числі за викиди двоокису вуглецю, що перевищують граничний обсяг у розмірі 500 тонн за рік (п. 242.4 ст. 242 ПКУ)?

З введенням в дію Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів» від 12.12.2019 року № 377-IX, в операторів паливовикористовуючого обладнання, виникло зобов’язання розроблення плану моніторингу та складання звіту оператора про викиди парникових газів на підставі проведеного моніторингу за звітний рік. Розрахунок обсягів викидів двоокису вуглецю в такому випадку проводиться на підставі стандартної методики, що затверджена в рамках Стандартного плану моніторингу підприємства, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 960. У зв’язку з цим, просимо надати роз’яснення щодо того, якою з вищевказаних методик необхідно керуватись при проведенні розрахунків обсягів викидів двоокису вуглецю для складання Державної статистичної звітності за формою 2-ТП (повітря) і встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку.

 

На запитання відповідає
Карагодін Сергій Олександрович,
інженер-еколог, промисловий еколог гірничовидобувного підприємства, внутрішній аудитор СЕМ ISO 14001

Відповідно до вимог п. 249.3 статті 249 Податкового Кодексу України:  

Суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (Пвс), обчислюються платниками податку самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів, ставок податку за формулою:

Пвс=i=1n(Mi×Hni)

де, Мі фактичний обсяг викиду і-тої забруднюючої речовини в тоннах (т);

Нnі ставки податку в поточному році за тонну і-тої забруднюючої речовини у гривнях з копійками.

Коментар експерта

Таким чином, норми Податкового кодексу України не містять вимоги до застосування тієї чи іншої методики розрахунку обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів (у т.ч. і викидів діоксиду вуглецю).

Для розрахунку обсягів викидів забруднюючих речовин (у т.ч. і діоксиду вуглецю) в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку та складання Звіту про викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за формою № 2-ТП (повітря) (річна) необхідно застосовувати методики розрахунку викидів, які були використані при розробці Звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин для Вашого підприємства, на підставі якого були розроблені Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Вашого підприємства та отриманий Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Якщо ж діяльність Вашого підприємства підпадає під дію Закону України «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів», стосовно Вашого підприємства проведена державна реєстрація установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, а також наявний затверджений Міндовкіллям План моніторингу, а підприємство своєю чергою здійснює моніторинг викидів парникових газів згідно з затвердженим для нього планом, то для встановлення бази оподаткування для нарахування екологічного податку та складання Звіту про викиди забруднюючих речовин і парникових газів в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за формою 2-ТП (повітря) (річна) не є порушенням законодавства застосовування тієї методики, яка передбачена затвердженим Планом моніторингу (методика на основі розрахунків, методика на основі неперервних вимірювань або альтернативна методика)

Коментар експерта

У разі якщо підприємством дотримуються умови, що наведені в п. 2 відповіді, то рекомендуємо застосовувати методику розрахунку викидів парникових газів, яка передбачена в затвердженому Міндовкіллям Плані моніторингу для Вашого підприємства та згідно з яким ведеться моніторинг викидів парникових газів.