Онлайн-консультант еколога підприємства
E-журнал
Фільтр:
Всі
Водокористування
Екологічний контроль і нагляд
Сплата екологічного податку
Надрокористування
Організація екологічної служби
Охорона атмосферного повітря
Управління відходами
Ресурсозбереження
Система екологічного менеджменту
Інші
Оцінка впливу на довкілля (ОВД)
Інвентаризація зелених насаджень
Екологічне маркування
Анонім
Зміни законодавства
21.03.2024
Як громади управлятимуть відходами: затверджено Методичні рекомендації щодо розробки місцевих планів

Місцеві плани є третім з чотирьох рівнів планування, передбачених реформою управління відходами. Вони складатимуться замість Схем санітарного очищення, які розроблялися ще з радянських часів.

Цитата

«Методичні рекомендації слугуватимуть орієнтиром для громад та окремих населених пунктів. Вони допоможуть якісно сформувати план дій, який сприятиме розбудові інфраструктури переробки відходів та зменшенню обсягів їх захоронення», – говорить Євгенія Попович, директорка Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами Міндовкілля.

Громади розроблятимуть місцеві плани виходячи зі своїх потреб та ситуації з відходами в населених пунктах. А далі щороку звітуватимуть про хід їх виконання, зокрема про досягнення встановлених цільових показників.

Закон України «Про управління відходами» передбачає для громад важливі нововведення, які мають враховуватися та бути відображеними у місцевих планах:

  1. Територія області ділиться на кластери (в рамках регіонального плану управління відходами). Для кожного кластера створюється єдина система управління відходами, яка охоплює певну кількість громад. 
  2. Громади визначають логістику для кожного виду відходів, які збираються на їхній території: як їх збирати, куди вивозити, де обробляти. Цю інформацію можна знайти у регіональному плані управління відходами. Він також встановлює вимоги щодо приймання відходів різних об’єктів (роздільне збирання, контейнерне), що дозволяє громадам враховувати це при місцевому плануванні.
  3. При плануванні має бути врахована не лише координація між регіональним та місцевим рівнями, а й координація між громадами на місцевому рівні. Потрібно враховувати, що інфраструктурні об’єкти, необхідні для досягнення цільових показників у місцевих планах, часто розташовані на території інших громад. 

Методичні рекомендації підготовлені Міндовкіллям з урахуванням вимог рамкового закону, Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами та положень Директиви 2008/98/ЄС. Методичні рекомендації розроблені за підтримки проєкту «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD

Нагадаємо, у межах нового Закону України «Про управління відходами» маємо впровадити чітку чотирирівневу ієрархію стратегічного планування:

  • національне;
  • регіональне;
  • місцеве;
  • плани підприємств, установ і організацій.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України